Geçmiş Etkinlikler

29 Mayıs 2019 / 19:00 / ATÖLYE

ATÖLYE, 3dots ve Swedish Institute iş birliğiyle gerçekleştirilen Curious Community, 2019’da “Şehir ve Paydaşları” teması ile devam ediyor. Bu ayın teması “Şehir Plânlamasına Çocukları Dâhil Etmek”. Türkiye ve İsveç’ten örnekler ile şehir ve çocuk arasındaki ilişki, çocuklar ile çocuklar için şehir plânlama ve kentsel tasarım, şehirlerde çocuk hakları gibi konuları konuşacağız.

Etkinlikte İsveç’ten peyzaj mimarı ve Urbio Direktörü Linda Pettersson, Türkiye’den DDRLP Mimarlık Kurucusu Boğaçhan Dündaralp ve Koridor Mimarlık Ortağı, Kadir Has Üniversitesi Kent ve Çocuk Çalışmaları Programı katılımcısı Elif Kılıç konuşmacı olarak yer alacak. Etkinliğin moderasyonunu ise Nobon’un Kurucusu Cenk Dereli üstlenecek.

Kayıt: https://www.eventbrite.com/e/curious-community-involving-children-in-city-planning-tickets-61592912058

25 Nisan 2019 / 19:00 / ATÖLYE

ATÖLYE, 3dots ve Swedish Institute iş birliğiyle gerçekleştirilen Curious Community, 2019’da “Şehir ve Paydaşları” teması ile devam ediyor. Bu ayın teması “Kozmopolitanizm ve Şehir”. Türkiye ve İsveç’ten örnekler ile mülteciler ve göçmenler ile yapılan sanat çalışmaları, “birlikte yaşamak” konusuna yaklaşım etrafında birlikte yaşama, öğrenme ve üretme pratikleri üzerinden şehirlerin değişen ve dönüşen “vatandaşlık” kavramına bakış açısına değineceğiz.

Etkinliğimize İsveç’ten sanatçı ve mimar Sandi Hilal, Türkiye’den İstanbul Bienali Sergi Yöneticisi Elif Kamışlı ve SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner katılacak. Etkinliğin moderasyonunu ise Hayy Açık Alan Eş Kurucusu Saliha Yavuz üstlenecek.*

28 Mart 2019 / 19:00 / ATÖLYE

ATÖLYE, 3dots ve Swedish Institute iş birliğiyle gerçekleştirilen Curious Community, 2019’da “Şehir ve Paydaşları” teması ile devam ediyor. Bu ayın teması “Şehirleri Birlikte Tasarlamak”. Türkiye ve İsveç’ten örnekler ile fiziksel ve sosyal kentsel çevre arasındaki etkileşime odaklanarak, kentsel kalkınmanın sosyal yönleri, daha kapsayıcı kentsel alanlar oluşturma, diyalog ilkeleri, işbirliği ve şeffaflık hakkında konuşacağız.

Bu ayın konukları mimar ve Herkes İçin Mimarlık (Architecture for All) üyesi Sarper Takkeci, sosyolog ve Living Cities üyesi Jennie Björstad ve mimar ve imeceLAB Koordinatörü Onur Atay.

Etkinlik ücretsizdir. Etkinlik dili İngilizce’dir.

28 Şubat 2019 / 19:30 / ATÖLYE

ATÖLYE, 3dots ve Swedish Institute iş birliğiyle gerçekleştirilen Curious Community, 2019’da “Şehir ve Paydaşları” teması ile devam ediyor. Bu ayın teması “Erişilebilir Şehirler”. Türkiye ve İsveç’ten akademi ve sahadan örnekler ile erişilebilir şehir ve insan merkezli ulaşımı konuşacağız.

Bu ayın konukları Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Görevlisi ve Sokak Bizim Kurucusu Doç. Dr. Kevser Üstündağ, İsveç’ten Borås Şehri Erişilebilirlik Danışmanı Lena Mellblad ve Borås Şehri Engellilik Danışmanı Hera Nowak.

Etkinlik ücretsizdir. Etkinlik dili İngilizce’dir.

29 Ocak 2019 / 19:30 / ATÖLYE

Soru işareti ile çıktığımız her yolda; fikir, bilgi ve anlam üzerine daha fazlasını arayanlar ile yollarımız kesişmeye devam ediyor. Merak eden, sorgulayan ve soruşturan ve bu yolda çözüm önerileri arayan ve problemin kaynağını keşfeden kişileri bir araya getiren Curious Community etkinlik serisi 2019’da da devam ediyor. ATÖLYE ve 3dots tarafından düzenlenen seri; bu yıl İsveç Enstitüsü tarafından destekleniyor. Etkinlik serisinin bu sezonunda “Şehir ve Paydaşları” temasını, İşveç ve Türkiye’den konuklar ile farklı başlıklar altında ele alacağız.

Sezonun Ocak ayında gerçekleşecek ilk etkinliğinin teması Feminist Bir Yaklaşım İle Şehir Plânlama. Konu ile ilgili farklı bakış açıları ile araştırmalar yapan, alanında uzman ve profesyonel konuklar ile mekânların ve şehirlerin toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı, feminist perspektifler ile tasarlanması ve plânlanması üzerine konuşacağız. Dr. Katarina Bonnevier (SE) ve Dr. Emine Görgül (TR) konuşmacılarımız arasında yer alıyor.